W KINACH

Kalifornia

Kalifornia
Premiera: 21 kwietnia 2017 r.
Reżyseria:  Marina Person
Producenci: Gustavo Rosa de Moura, Carmem Maia, Marina Person, Giulia Setembrino
Scenariusz: Marina Person, Mariana Verissimo, Francisco Guarnieri
Zdjęcia: Flora Dias
Montaż: Bernardo Barcellos
Kostiumy: Leticia Barbieri
Produkcja: Brazylia 2015
Czas : 85 min.
Tytuł oryginlany: Califórnia

PRESSBOOK

 „ Miłośnicy Joy Division, Cocteau Twins i w ogóle wczesnych lat 80. będą mieli niezłą gratkę. Dzięki piosenkom widzowie mogą zrozumieć wyobraźnię bohaterki, np. słuchając pierwszych taktów The Caterpillar czy Killing an Arab The Cure.” The Hollywood Reporter, Jonathan Holland

„„Kalifornia”, reżyserski debiut aktorki Mariny Person, to ciekawa ścieżka dźwiękowa z lat 80. i interesujące kreacje aktorskie. Film opowiada o dość typowych dylematach wieku dojrzewania – pierwsze miesiączki, nastoletnie miłości, utrata dziewictwa – na szczęście robi to w nieszablonowy sposób w ciekawych wizualnie okolicach São Paolo.” Screendaily, Wendy Ide

Debiutancki film pełnometrażowy Mariny Person Kalifornia był pokazywany na festiwalach w Rio de Janeiro oraz São Paulo.

Marina Person przeżywała swoją młodość w burzliwych latach 80., więc nic dziwnego, że w tej dekadzie umieściła akcję swojej Kalifornii. Estela, główna bohaterka tego filmu, w 1984 roku ma 17 lat. Reżyserka wyjaśnia: „Napisałam ten scenariusz, bo chciałam wspomnieć swoją młodość. Przeżyliśmy okres wolności, po którym nastąpiła dwudziestoletnia dyktatura. W tym czasie mieliśmy swoje pierwsze doświadczenia seksualne, a właśnie odkryto AIDS. Patrzę na to wszystko oczami Esteli, a w tle widzimy świat muzyki post-punkowej i brazylijskiego rocka”.

Film dzieje się w São Paulo, architektura i atmosfera przypominają nam lata 80: polityczne, muzyczne (narodziny brazylijskiej sceny rockowej), modowe (surfwear), gotyckie, New Wave’owe. Kalifornia pokazuje dorastanie sprzed niemal czterech dekad, ale robi to w taki sposób, że temat jest aktualny również dzisiaj. Do widza przemawiają przede wszystkim naturalne dialogi, autentyczne postacie i prawdziwość historii.

DO FILMU "KALIFORNIA" ZOSTANIE DOŁĄCZONA KRÓTKA ANIMACJA "MIRRORS" REŻ. ZOFIA LUBIŃSKA I MAI BUI NGOC.

 

„Kalifornia” reż. Marina Person, Brazylia 2015, 85 min.

MŁODOŚĆ, MIŁOŚĆ I PIERWSZY RAZ…

Słoneczne São Paulo, 1984, czasy dyktatury…Estela ma 17 lat i przechodzi burzliwy okres dojrzewania. Próbuje sobie poradzić ze skomplikowanym światem seksu, miłości i przyjaźni. Od problemów dnia codziennego ucieka w świat muzyki, w którym króluje David Bowie. Przewodnikiem po świecie muzyki jest jej wujek Carlos, pracujący w Kalifornii jako dziennikarz muzyczny. Największym marzeniem Esteli jest podróż do USA, która staje się dla niej symbolem wolności i największym pragnieniem. Jednak rzeczywistość  i miłosne dylematy stają na drodze do realizacji marzenia. Czy Esteli uda się bezkolizyjnie wejść w świat dorosłych i obronić swój młodzieńczy sen?