"Opieka domowa" w programie Kina na Granicy w Drodze

Czeski komediodramat „Opieka domowa” w reż. Slávka Horáka, reżysera nagrodzonego „Directors to Watch” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Palm Springs, wejdzie do kin 18 listopada. Jednak już w październiku widzowie wybranych miast Polski będą mieli okazję przedpremierowo obejrzeć „Opiekę domową”, która znalazła się w programie Kina na Granicy w Drodze. Będzie to znakomita okazja, żeby obejrzeć filmy polskie i czeskie, które cieszyły się największym zainteresowaniem widzów 18. edycji Kina na Granicy w Cieszynie.

Jak podkreślają organizatorzy Kina na Granicy w Drodze „Głównym celem imprezy jest promocja, wspieranie i prezentacja najbardziej wartościowych zjawisk i tendencji w polskim i czeskim kinie.”  Pokazy odbędą się w 10 miastach Polski i Czech. W załączniku przesyłam Państwu informację prasową przygotowaną przez organizatorów Kina na Granicy w Drodze oraz zdjęcie.

Pierwsze pokazy już od 4 października. Szczegółowe informacje na stronie www.kinonagranicy.pl oraz profilu www.facebook.com/kinonagranicy.

„Opieka domowa” reż. Slávek Horák, Czechy, Słowacja 2015, 92 min.

Balansując pomiędzy tonami komediowymi i słodko-gorzkimi, film opowiada o egzystencjalnych wyborach pielęgniarki, która przedkłada potrzeby innych nad swoje. To również opowieść o miłości pomiędzy nietuzinkową parą w średnim wieku. Vlasta, pielęgniarka środowiskowa opiekująca się marudnymi pacjentami w ich domach, z pasją i poświęceniem wykonuje swoją pracę, kocha też gorąco swojego męża Lada i córkę. Pewnego dnia życie bohaterki drastycznie się zmienia i będzie ona musiała wyjść ze swojej roli. Odtwórczyni głównej roli Alena Mihulová, została nagrodzona na MFF w Karlowych Warach oraz na MFF w Palm Springs.

O swoim filmie mówi reżyser, Slávek Horák  Chciałem zrobić szczery film na temat spraw, o których ludzie boją się rozmawiać, w tym wypadku chodzi o współczucie i umieranie. Mój obraz portretuje emocje, ale nie stroni przy tym od humoru, bo chciałem przypomnieć widzom o tym, że nie są nieśmiertelni, ale także nauczyć ich lepiej doceniać bliskich i dbać o siebie samych.”