Kupując bilet na "Via Carpatia" wspierasz uchodźców

Z okazji premiery filmu „Via Carpatia” dystrybutor filmu - SPECTATOR wraz z producentkami z MD4 oraz twórcami filmu, zdecydowali się przekazać część wpływów z biletów dla organizacji zajmującej się pomocą uchodźcom Refugee.pl. 10 gr z każdego biletu zostanie przeznaczone na bony obiadowe dla najbardziej potrzebujących cudzoziemców.

Autorami „Via Carpatia” są Klara Kochańska, Kasper Bajon, Julia Kijowska, Piotr Borowski, Zuzanna Kernbach i Julian A. Ch. Kernbach. W 2016 roku twórcy poruszeni sytuacją uchodźców uciekających przed wojną zastanawiali się co, w tej dramatycznej sytuacji, mogą zrobić jako filmowcy. Z poczucia bezsilności i niezgody na wojnę, odrzucenie, ksenofobię zrodził się pomysł na film. Własnymi środkami z pomocą producenta MD4 zrealizowali "Via Carpatię", która jest wyrazem ich sprzeciwu na zaistniałą sytuację oraz autorefleksją nad własnym pokoleniem. PREMIERA: 23 listopada.
    
    
Fundacja Refugee.pl od wielu lat z sukcesem wpiera integrację dzieci i dorosłych cudzoziemców w Polsce. Każdego dnia walczymy o pracę, mieszkania, a nawet leki dla całych rodzin. Ale bez pieniędzy nie możemy działać skutecznie, zatrudniać specjalistów – dalej pomagać uchodźcom, migrantom i repatriantom. Uczymy języka polskiego, szkolimy zawodowo, pomagamy w poszukiwaniu mieszkań i pracy - mówi Agnieszka Kunicka, Prezeska Refugee.pl.

Pieniądze z wpływów z biletów będą regularnie przekazywane Fundacji Refugee.pl, która kupi za nie bony obiadowe do baru mlecznego. Bony wydawane są w biurze fundacji cudzoziemcom, którzy z powodu sytuacji życiowej nie mogą sami bonów wykupić. Często są to cudzoziemcy z bezdomnością.

Fundacja Refugee.pl potrzebuje wsparcia finansowego również na inne działania takie jak: wyprawki dla noworodków, leki czy naukę języka polskiego. Wesprzeć Fundację można poprzez: https://pomagam.pl/refugee lub wpłacając pieniądze bezpośrednio na konto: Fundacja Refugee.pl 91 2030 0045 1110 0000 0402 1930.
    
    
„Via Carpatia” Rez. Klara Kochańska, Kasper Bajon, Polska 2018, 75 min.
Jest lipiec 2016 roku. Europa żyje mistrzostwami w piłce nożnej, niepokojącymi informacjami o puczu w Turcji, zamachu w Nicei, konflikcie w Syrii i fali uchodźców wojennych napływającej na kontynent przez tzw. „szlak bałkański”. Julia i Piotr są dobrze sytuowaną parą z dużego miasta. Po ciężko przepracowanym roku marzą o wakacjach. Ich plany zmienia matka Piotra, która prosi go by pojechał po ojca - uchodźcę, przebywającego w obozie na grecko-macedońskiej granicy. Piotr nie miał z ojcem kontaktu od 30 lat. Jednak mimo wątpliwości i oporu Julii, postanawia spełnić prośbę matki. Dystans dzielący ich eleganckie mieszkanie w Warszawie od obozów uchodźców w Grecji i Macedonii to niespełna 2000 km. W czasie podróży Julia i Piotr uświadamiają sobie, jak blisko ich komfortowego życia dzieje się to, co dotychczas widzieli tylko w telewizji.VIA CARPATIA to kino drogi, poruszające w odważny sposób kwestie związane nie tylko z kryzysem migracyjnym, ale również pokazujące obojętność i hipokryzję trawiącą europejskie społeczeństwa.