Kalifornia wyróżniona na festiwalu NETIA OFF CAMERA

california

Film „Kalifornia” w reż. Mariny Person, został wyróżniony przez jury 9. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego NETIA OFF CAMERA. Brazylijski debiut „Kalifornia” znalazł się w Konkursie Głównym „Making Way”. Reżyserka była również gościem festiwalu. Film wejdzie do kin pod koniec 2016 roku. Pokazywany był również na festiwalach w Rio de Janeiro oraz São Paulo.

Marina Person przeżywała swoją młodość w burzliwych latach 80., więc nic dziwnego, że w tej dekadzie umieściła akcję swojej „Kalifornii”. Estela, główna bohaterka tego filmu, w 1984 roku ma 17 lat. Reżyserka wyjaśnia: „Napisałam ten scenariusz, bo chciałam wspomnieć swoją młodość. Przeżyliśmy okres wolności, po którym nastąpiła dwudziestoletnia dyktatura. W tym czasie mieliśmy swoje pierwsze doświadczenia seksualne, a właśnie odkryto AIDS. Patrzę na to wszystko oczami Esteli, a w tle widzimy świat muzyki post-punkowej i brazylijskiego rocka”.

Film dzieje się w São Paulo, architektura i atmosfera przypominają nam lata 80.: polityczne, muzyczne (narodziny brazylijskiej sceny rockowej), modowe (surfwear), gotyckie, New Wave’owe. „Kalifornia” pokazuje dorastanie sprzed niemal czterech dekad, ale robi to w taki sposób, że temat jest aktualny również dzisiaj. Do widza przemawiają przede wszystkim naturalne dialogi, autentyczne postacie i prawdziwość historii.